Zorlu Solar Direktörü Evren Evcit, Vestel’e ait Manisa’daki dev fabrikanın çatısını yakında güneş panelleriyle kaplayacaklarını, bu şekilde tesisin elektrik faturasını da düşüreceklerini belirterek, “Toplamda çatıya 80 megavatın üzerinde bir kurulum yapabiliyoruz. Bu dünyanın en büyük solar çatılarından birisi olacak. Dünyada ilk üçe girer, Avrupa’nın en büyüğü olur” dedi.

TÜRKİYE’de güneş enerjisi sektöründe büyüme hedefine sahip olan şirketlerden biri de Zorlu. Özellikle çatı tipi güneş enerjisi santralleri pazarı ile ilgileniyorlar. Zorlu Enerji iştiraki Zorlu Solar’ın Direktörü Evren Evcit, güneş enerjisi sistemi kurma maliyetlerinin son beş yılda yarının altına indiğini vurgularken, yakında Vestel’in fabrikasına dünyanın en büyük solar çatısını kuracaklarını anlatıyor. Vestel’in Manisa tesislerinin dünyanın en büyük endüstri komplekslerinden biri olduğuna dikkat çeken Evcit, “Dünyanın en büyük beyaz eşya üretim tesislerinden ve orayı dünyanın en büyük solar çatılarından biri yapmak gibi bir gayemiz var. Toplamda 437 bin metrekare çatı alanı üzerine 80 megavat (MW) civarında bir kurulum yapabiliyoruz. Bu sene yönetimden onayını aldık, 80 MW büyük bir proje, adım adım yapıyoruz. Dünyanın en büyük solar çatıları arasında ilk üçe girer diye düşünüyorum. Avrupa’nın en büyüğü olur” diyor.

7 YILDA GERİ DÖNÜYOR
Geçtiğimiz aylarda çıkan son kaynak tedarik tarifesi düzenlemesi ile OSB’lerde enerji fiyatlarının arttığını dile getiren Evcit, “Elektrik fiyatlarındaki artışla Vestel’in çatısına kurduğumuz solar sistemin geri dönüşünü kabaca 7-7.5 yıllara getirebiliyoruz. Sanayi için çok uzun bir süre değil bu, zira kurduğunuz andan itibaren sistemin geri dönüşü başlıyor. Çünkü fatura ile dışarıya verdiğiniz parayı içerde tutuyorsunuz. 7.5 yıl geçtiğinde çatımızdaki sistem tamamen amortize olmuş, neredeyse sıfır maliyetle enerji üretimi yapacak bir sistem haline geliyor” şeklinde konuşuyor. Kurulan güneş sisteminin fabrikanın enerji ihtiyacının tamamını karşılayıp karşılamayacağını sorduğumuzda Evcit, “Yüzde 100’ünü karşılayamaz çünkü tesis çok büyük ama tüm çatıya panel kurabilirsek, elektrik maliyetinin yüzde 15-20’sini bu şekilde karşılayabilecek. Vestel’e rekabet açısından çok büyük bir avantaj sağlayacak çünkü enerji maliyeti aslında elektronik üretimindeki toplam maliyetin önemli kalemlerinden biri” diyor.

Hürriyet Gazetesi Haberi

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/manisada-gunesli-gunler-40849207