Güriş Yönetim Kurulu Üyesi ve GÜYAD Başkanı Cem Özkök, enerji sektöründe finansal sürdürülebilirliğin önemine vurgu yaparak sektörün önündeki en büyük engelin finansman olduğunu kaydetti.

Ankara’da başlayan 11. EIF Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı’nda gerçekleştirilen “Milli Enerji” özel oturumunda değerlendirmelerde bulunan Güriş Yönetim Kurulu Üyesi ve Güneş Enerjisi Yatırımcıları Derneği’nin (GÜYAD) Başkanı Cem Özkök, güneş enerjisi özelinde enerji sektörünün önündeki en büyük engelin finansman olduğunu söyledi. Özkök, “Finansal sürdürülebilirlik en önemli konulardan biridir. Konjonktürel zorlukların aşılması için mutlaka kamu desteği verilmelidir. Unutulmamalıdır ki sektörümüzün önündeki en büyük engel finansman engelidir” ifadesini kullandı.

PİYASA ÖNGÖRÜLEBİLİRLİĞİ ÇOK BULANIKLAŞTI

Yenilenebilir kaynakların bedava olduğunu ve bu kaynakları milli ekonomiye kazandırmanın ancak öngörülebilir bir piyasa ile mümkün olduğunu kaydeden Özkök, piyasa öngörülebilirliğinin çok bulanıklaştığını ifade etti. Özkök, “Bizim önerimiz bu büyük YEKA’ları biraz geride tutup 81 ilimizde küçük YEKA’ları harekete geçirerek piyasayı hareketlendirmek. YEKDEM’in devamı şarttır. Tesis kurulum maliyetlerinin döviz bazlı olması teşviklerin de döviz bazlı olmasını gerektirir. Hatta euro bazlı olmalıdır” dedi.

SEKTÖR ÇATI GES’LERDE KAPASİTE ARTIŞI BEKLİYOR

Güneş enerjisi sektöründe çatı pazarına da değinen Özkök, “GÜYAD olarak çatı GES’leri için kapasite artışlarını sektör bekliyor. Hibrit santraller çok kolay yapılabilir. Endüstriyel çatıda 1 MW çok az, bunun mutlaka yükseltilmesini istiyoruz. Lisanssız GES’lerin belirlenmesini de istiyoruz” dedi.

BÜROKRASİ ENGELİNE İMAR BARIŞI MODELİ

Yatırımcıların bürokratik formalite sürecinden yılmış durumda olduğunu belirten Özkök, bu sürece çözüm olarak imar barışı örneğine işaret etti.

Sabiha KÖTEK - Enerji Günlüğü/Ankara