ÇİN (Enerji Portalı) – Çinli lityum-iyon batarya üreticisi CATL, 400 MW rüzgar enerjisi, 200 MW PV ve 50 MW konsantre güneş enerjisi içeren ülkenin en büyük karma yenilenebilir tesisine 100 MWh pil depolama sistemini de ekledi.

Çinli lityum-iyon batarya üreticisi Contemporary Amperex Technology Co. Limited (CATL), 400 MW rüzgar enerjisi, 200 MW PV ve 50 MW konsantre güneş enerjisi içeren ülkenin en büyük karma yenilenebilir tesisine 100 MWh pil depolama sistemini de ekledi. Proje, Çin’deki en büyük enerji depolama tesisi olarak adlandırılıyor.

China Electric Power Research Institute (Çin Elektrik Enerjisi Araştırma Enstitüsü) Başkanı Hui Dong, batarya tesisinin Dünya’nın ilk ve Çin’in en büyük elektromekanik enerji depolama istasyonu olduğunu ifade etti.

Çinli üretici CATL, bu hafta 2027 yılına kadar 56 GWh pil sağlamak için Honda Motor ile ortaklık yaptı. Öte yandan şirket, gelecek yıl Dünya’nın en büyük batarya üretici olma hedefiyle Jilin Jien Nickel Industry’den Kanadalı lityum şirketi North American Lithium Inc’in hisselerinin% 90’ından fazlasını satın aldı.

Kaynak: PV Magazine