Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı'nın açıklaması

Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, Türkiye’de 3,2 milyon genç kadının ne eğitimde ne de istihdamda yer almadığını belirterek, bunun OECD ülkeleri arasında en yüksek oran olduğunu açıkladı.

 
Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, Türkiye’de 3,2 milyon genç kadının ne eğitimde ne de istihdamda yer almadığını belirterek, bunun OECD ülkeleri arasında en yüksek oran olduğunu açıkladı.Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında bir mesaj yayınladı. Güler Sabancı mesajında Türkiye’de 3,2 milyon genç kadını ilgilendiren ne eğitimde ne istihdamda (NEET) yer alan genç kadınları işaret ederek, “Türkiye, OECD ülkeleri arasında en yüksek ne eğitimde ne istihdamda (NEET) yer alan genç kadın oranına sahip ülke konumunda. Bu tabloyu pozitif yönde değiştirmek için hepimizin yapabilecekleri var” dedi.

“ÇALIŞMALARIMIZLA NEET GENÇ KADIN ORANI %45’E GERİLEDİ”

Eğitime ve istihdama erişimin hem temel bir hak hem de kalkınma için bir ön koşul olduğunu hatırlatan Sabancı, “Bu kapsamda kadınlar ve kız çocuklarına fırsat eşitliği sağlanması için Vakıf olarak 50 yıldır önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. 2022 yılında başlattığımız Geleceğini Kuran Genç Kadınlar projesi, 18-29 yaş aralığındaki genç kadınların ekonomik ve toplumsal hayata katılımlarını desteklemek amacıyla tecrübelerimizden yola çıkarak hayata geçirdiğimiz çok önemli projelerimizden biri. NEET genç kadın sorununa dikkat çekmek ve Türkiye’de bu konuda gündem oluşturmak en temel hedefimiz. Bunu da projenin ilk gününden bu yana yoğun emek ve özverili çalışmalar sonucunda bir nebze olsun başardığımıza inanıyoruz. Projeye başladığımızda yüzde 50,5 olan NEET genç kadın oranı bugün yüzde 45 seviyelerine düştü. Sayıları 3,5 milyonu bulan NEET genç kadın sayısı da 3,2 milyona geriledi” dedi.

“GİDİLECEK ÇOK YOLUMUZ VAR”

Ortaya çıkan sonucun her ne kadar pozitif gözükse de OECD ülkeleri arasında NEET genç kadın oranında Türkiye’nin hala ilk sırada olduğuna dikkat çeken Sabancı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu konuda gidilecek çok yolumuz var. Geleceğini Kuran Genç Kadınlar projesinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı gibi güçlü ortaklarımızla beraberiz. Çünkü toplumsal sorunların çözümünde iş birliğinin gücüne sonuna kadar inanıyoruz. Toplumsal sorunların bugünden yarına çözüme kavuşması mümkün değil. Tabloyu tersine çevirmek için herkesi bu sorunun çözümünün bir parçası olmaya davet ediyorum.”

Kaynak: enerjigunluğu.net