Enerji sektörünün buluşma noktası ICCI tarafından ilki 9 Ocak’ta İzmir’de düzenlenen “Enerji Sohbetleri”nin ikincisi, “Türkiye’de Güneş Enerjisi Sektöründeki Yatırımlar, Gelişmeler ve Beklentiler” başlığıyla Antalya’da gerçekleştirildi. Toplantıya ICCI ve PennWell Türkiye Genel Müdürü Feraye Gürel, Güneş Enerjisi Yatırımcıları Derneği GÜYAD Başkanı Cem Özkök, Yörük Sanayici ve İş İnsanları Derneği Başkanı M. Aykut Ege ve  Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği GENSED Genel Sekreteri Hakan Erkan da katıldı. GÜYAD sponsorluğunda düzenlenen toplantıda söz alan sektör temsilcileri, güneş enerjisi alanında en büyük beklentilerinin “sektöre dair yol haritasını daha net görebilmek ve regülasyonlar konusundaki çalışmaların hızlandırılması” olduğunun altını çizdi.

Güneşte yol haritası ve öngörülebilirlik beklentisi yükseliyor

GÜYAD Başkanı Cem Özkök “Türkiye enerji sektöründe şu anda en önemli konu finansman. Faiz oranlarının artışı yatırımların ve yeni projelerin fizibilite değerlendirmelerini ne yazık ki istenmeyen şekilde etkiliyor. Bu, yatırımcı için çözüme kavuşturulması gereken oldukça önemli bir konu. Biz bu konudaki mevcut durumumuzu yetkili mercilere bir kez de bankacılarla birlikte anlatacağız” dedi.

Güneş enerjisi sektörü olarak bir numaralı beklentilerinin en az 15 yılı kapsayan bir yol haritası olduğunu belirten GÜYAD Genel Sekreteri Av. Berke Aygün de, “2018 yılı ekonomik olarak beklentilerimize tam cevap verememiş olabilir ama toplam enerji üretiminde güneş enerjisinin payı geçtiğimiz yıl yüzde 2,6’yı aştı. Böylesi zor zamanlarda imza atılan bu başarı tüm sektör paydaşlarına aittir” dedi.

“Sektör daha sağlam temellere oturmalı”

Enerji sektöründe özellikle lisanssız elektrik üretimi, mahsuplaşma, depolama, hibrit projeler ve kapasite artışı alanlarında önemli taslaklar hazırlandığını belirten Aygün, “Yine de sektör olarak ‘öngörülebilirlik, sürdürülebilirlik ve senkronizasyon’ başlıklarında önemli beklentilerimiz var. Bu konuda kamunun bir politikası ve stratejisi var ve bunu stratejik bir takvimle de desteklemek gerekiyor. Yatırımcının 15 yıllık bir süreçte her yıl nereye, ne kadar, ne büyüklükte yatırım yapabileceğini görebilmesi gerek. Sektörün daha sağlam temellere oturması olarak da algıladığımız sürdürülebilirlik anlayışımız ise küçük, orta, büyük tüm yatırımcıların farklı ölçekte projelerde yer alabilmesini temsil ediyor. Ek olarak, tüm piyasa paydaşları arasında senkronizasyonu sağlayabilirsek vakit ve para kayıplarının önüne geçebiliriz. Bu da yatırımların hızla gerçekleşmesini sağlar” şeklinde konuştu. Aygün, güneş enerjisi alanında yatırımların hayata geçirilebilmesi için finansman ve kapasite konularının birbirinden ayrı düşünülemeyeceğini, hem finansman imkanlarının hem de kapasite artışlarının birlikte sağlanması gerektiğini vurguladı.

“Yörük doğayı ve verimli enerji kullanımını iyi bilir”

Bu toplantının Antalya’da yapılmasının kendileri için çok anlamlı olduğunu söyleyen YÖRSİAD Başkanı M. Aykut Ege de “Yörük doğanın içinden gelmiştir. Biz doğanın ve enerjiyi verimli kullanmanın önemine dair hikayelerle büyütüldük. Ayrıca Antalya güneş enerjisi kullanımında çok ileri bir noktada. Ve güneş enerjisi kullanımı sadece bu sektörü değil inşaat gibi diğer sektörleri de ilgilendiyor. Biz güneşi örneğin inşaatta da kullanmak istiyoruz. Ve dernek olarak bu konuda elimizden geleni yapmaya hazırız” şeklinde konuştu.

Oturumlar ilgiyle takip edildi

Güneş enerjisinin tüm yönleriyle ele alındığı Enerji Sohbetleri Antalya Toplantısı’nda gün boyu yapılan oturumlar ilgiyle izlendi. Solarbaba Kurucu Ortağı Ateş Uğurel’in yönettiği Solarbaba Oturumu’na YBT Enerji Kurucu Ortağı Yusuf Bahadır Turhan, RKT Enerji / SolarÇatı Kurucu Ortağı Utku Korkmaz ve Konar Enerji Kurucu Ortağı Tolga Özdemir katıldı.

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği GENSED Genel Sekreteri Hakan Erkan’ın moderatörlüğünde yapılan GENSED Oturumu ise TURSEFF Finans Kurumları İlişkileri Müdürü Seyran Hatipoğlu ve GENSED Yönetim Kurulu üyesi Hakan Hızarcıoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplantıda özel bir Antalya oturumuna da yer verildi. ProjeX Solar Kurucu Ortağı Gonca Dülger Bedeloğlu’nun modere ettiği Antalya Özel Oturumu’nda da, DCH Solargiga Energy Genel Müdürü Mustafa Demir, Kotra Sigorta Genel Müdürü Osman Tüken ve CW Enerji Üretim Direktörü Emrah Kabayel konuşmacı olarak yer aldı.

 

KanalV