İmza töreni 3-4 Kasım 2016, Ankara ATO’da EIF 9. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı’nda bir araya gelen güneş enerjisi yatırımcıları tarafından gerçekleştirilen ve Aralık 2016’da kurulan Güneş Enerjisi Yatırımcıları Derneği 2 Mayıs 2017 tarihinde ilk olağan Genel Kurulunu gerçekleştirerek yeni yönetimini seçti.

Güneş enerjisiyle ilgili farkındalığı artırmak, kamu ve özel sektör yatırımcılarının etkin işbirliği ile yatırımları destekleyecek mekanizmaları kurarak işleyişinde aktif rol almak, katma değeri yüksek bir yatırım ortamı yaratmayı amaçlayan derneğin yeni başkanı Güriş Holding İş Geliştirme Koordinatörü Cem Özkök oldu.

Görevi Limak Enerji CEO’su Birol Ergüven’den devralan Özkök, yaptığı değerlendirmede; “Türkiye güneş enerjisi açısından çok büyük bir potansiyele sahip. Yerli ve yenilenebilir bu enerji kaynağı ile ilgili potansiyelimizi harekete geçirmek istiyoruz. GES yatırımları ile ilgili maliyetler her geçen gün azalıyor” dedi.

Türkiye’nin 2017 sonu itibariyle güneşte 2,000 MW kurulu gücü aşacağını ifade eden Özkök, “2018 sonu itibariyle de 2,500-3,000 MW civarında bir kurulu güce ulaşmayı hedefliyoruz” diye konuştu. Seçilen yeni Yönetim Kurulu’nda Güriş, Akfen, EnerjiSA, Limak ve T-Dinamik temsilcileri görev aldı.