Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği tarafından düzenlenen 6. İstanbul Karbon Zirvesi, 09 Nisan 2019’da toplanacak. 

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteğiyle bu yıl altıncı kez düzenlenen İstanbul Karbon Zirvesi, 09 Nisan 2019 günü İstanbul Teknik Üniversitesinin tescilli yeşil yerleşkesinde gerçekleştirilecek. Zirve’nin bu yılki teması karbon ticareti ve iklim değişimiyle mücadele olacak. 

SÜT-D Başkanı ve İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, iklim değişikliğinin neden olduğu krizin artık güncel sorunlarımız arasında sayıldığını kaydetti ve şöyle konuştu, “Sanayinin  büyümesiyle iklim değişimine neden olan sera gazlarını azaltmak bir ikilem değil. Sanayimiz iklim dostu olarak gelişebilir. Bunun için elimizde kuvvetli araçlar var. Kaynak verimliliği, enerji verimliliği, yenilenebilir kaynaklı enerji ve atık yönetimi bunların başlıcalarıdır. Sera gazlarını azaltıp, karbonumuzu yönetebiliriz. Karbonun alınması ve satılması yeni bir ticaret alanı olarak emisyon ticaret sisteminin doğmasına neden oldu. Ülkemiz de karbon piyasasından payını almalıdır. Bu amaçla SÜT-D olarak bu yıl Zirve kapsamında uluslararası uzmanlarla karbon ticaretini masaya yatıracağız”. 

DÜŞÜK KARBON KAHRAMANLARI ÖDÜL ALACAK
Prof. Dr. Karaosmanoğlu, karbon muhasebesini iyi tutan, sera gazı salımını azaltan ve çevreye pozitif yönde katkı sunan kuruluşları, İstanbul Karbon Zirvesi’nde ‘Düşük Karbon Kahramanı’ olarak ödüllendireceklerini de belirtti. Karaosmanoğlu şunları ekledi, “Bu yıl Düşük Karbon Kahramanı Ödüllerine rekor sayıda başvuru geldi. Karbon ayak izini azaltıp iklim değişikliği ile mücadeleye destek olanları ödüllendirerek, örnek çalışmaları geniş kitlelere duyurmayı hedefliyoruz”. 

İstanbul Karbon Zirvesi’nde başta enerji ve atık iş dünyasından olmak üzere kimya, demir-çelik, çimento, zincir market, gıda, elektrikli ve elektronik eşya, bankacılık ve finans sektörlerinin temsilcileri; kamu yöneticileri, yerel yöneticiler, akademisyenler, gençler ve sivil toplum temsilcileriyle bir araya gelecek. 

İKLİM FİNANSMANI VE KARBON PİYASASI
Bazı uluslararası kuruluşlar ve finans sektörü de Zirve’ye ilgi gösteriyor. Avrupa Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankası (EBRD), Uluslararası Emisyon Ticareti Birliği (IETA), Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) ve İş Bankası yöneticileri “İklim Finansmanı ve Karbon Piyasası” konusunu tartışacaklar. 

Zirve’ye Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı ve İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar ile Çevre Yönetimi Genel Müdürü Muhammet Ecel’in de katılması bekleniyor.