"Bugün buraya bu zor koşullar altında katılan, tüm risklere (Corona) rağmen katılan sizlere gerçek ‘güneş dostu’ diye hitap etmeme izin veriniz.
Güneş dostları, hepiniz hoş geldiniz diyor;
Ayrıca Sağlık Bakanlığımızın tüm öneri ve isteklerini harfiyen yerine getirerek bizleri virüs tehdidinden korumak için ellerinden geleni yapan organizasyon komitesine de teşekkürlerimi sunuyorum.
Öncelikle geçmiş Güneş Yıllarına şöyle kısa bir yolculuk yapalım istedim.

2015 yılında 600 MW GES kapasite ihalesi yapıldı, lisanssız santraller yapılmaya başlandı.

Mart 2017’de 1. YEKA GES ihalesi sonuçlandı. Lisanssız santraller atağa kalktı ve yapılmaya devam etti.

2018 yılına geldiğimizde hala lisanssız santraller yapılmaya devam ediliyordu ve 5 Ekim 2018’de 2. YEKA GES ihalesi ilan edildi.

Tüm sektör ihale heyecanı ile 2019 yılına girdi.

Heyecanımızı törpüleyen yılın ilk haberini 13 Ocak’ta Resmi Gazete’den öğrendik. İhale iptal edilmişti. Sektöre can veren lisanssızların da artık sektörün gelişmesi için verecek soluğu kalmamıştı.

Kapasite açılması için yaklaşık bir sene daha bekledik ve 2019 yılı 15 Kasım’ında yaptığımız GÜYAD Finansman Zirvesi’nde mini YEKA’ların ihale edileceğine dair müjdeli haber geldi.

Sektör hızla toparlandı ve heyecanla takip eden 1 hafta içinde yapılan toplantılara katıldı, görüşler verdi. 2019 yılı sonuna kadar ihalenin açıklanması bekleniyordu, ki Aralık ve Ocak habersiz geçti; 17 Şubat 2020’de YEKA ihalelerinin Türk Lirası cinsinden yapılmasına dair kanun teklifinin TBMM’ye sunulduğunu öğrendik.

Şu anda hangi noktadayız?

Hala heyecanımızı kaybetmedik, beklemekteyiz.

Hepimizin bildiği gibi dünya genelinde enerji yatırımlarının yüzde 70’i hükümetlerin kararları doğrultusunda gerçekleşmektedir. Bu durum ülkemizde de farklı olmayıp sadece oran biraz daha yüksektir.
Bu gerçekten hareketle, hükümetimizin kararını bekleyen yatırımcılar olarak bizler:

·        Kendi arazimize kendi tesisimizi yapıp kendi müşterimize ürettiğimiz elektriği satacağımız günlerin gelmesini sabırsızlıkla bekliyoruz.

·        1 MW altı lisanssız santrallerin YEKDEM’den faydalanma sürelerinin bitiminde hukuki durumlarının ne olacağına ilişkin hukuki düzenleme yapılmasını bekliyoruz.

·        Yatırımcının kusuru olmaksızın bu sene sonuna kadar işletmeye giremeyecek olan santrallere, YEKDEM’den faydalanabilmeleri için ek süre verilmesine ilişkin düzenleme yapılmasını bekliyoruz.

·        Lisanssız santrallerde 1 MW sınırının hava şartları nedeniyle zaman zaman aşılması sonucu ceza verilmemesine ilişkin düzenleme yapılmasını ve fazladan üretilen bu enerjinin ekonomiye kazandırılmasını bekliyoruz. 

·        2020 sonunda süresi biten YEKDEM’e ilişin yeni düzenleme yapılmasını bekliyoruz;

·        Ve en önemlisi kanun teklifinin Meclisimizden geçmesi halinde ucuz finansmana ulaşım kanallarının kapanmaması için TL bazlı ihaleler için uygulanacak gerekli bir eskalasyon formülüne ilişkin düzenleme yapılmasını bekliyoruz.

Bekliyoruz ama biz yatırımcılar da beklerken boş durmadık elbette.  Nereden nereye geldiğimizi aşağıdaki rakamlar anlatmakta:

 

Lisanslı

Lisanssız

TOPLAM MW

2014

 

40,2

40,2

2015

 

248,8

248,8

2016

 

832,5

832,5

2017

16,0

3.406,7

3.420,7

2018

81,7

4.981,2

5.062,9

2019

157,5

5.436,5

5.596,0

2020 ŞUBAT 

 

 

6.042

 

Hala heyecanla beklemekteyiz; bir de beklediğimiz ihaleler ve kapasiteler açılsaydı bu rakamların nereye gelebileceğini hayal edin.

Bizim hayallerimiz büyük, çünkü biz yatırımcılar yerli milli enerjiye, bedava ve temiz enerji kaynaklarına inanıyoruz.

Bu manada bizler gibi yerli, milli enerjiye; bedava ve temiz enerji kaynaklarına inanan Solar İstanbul ailesine bu organizasyon için teşekkür eder; tüm ‘Güneş Dostları’na iyi dileklerimle saygı ve sevgilerimi sunarım.

Günleriniz hep güneşli olsun!"